Daj pracę dobrym ludziom – moja własna akcja rekrutacja w dobie pandemii

Pandemia, z którą mamy do czynienia dotknęła w mniejszym lub większym stopniu każdego. Niestety, wiele osób dotknęao także zawodowo. I dziś spróbuję coś z tym zrobić.

Za nami w sumie już dwa miesiące tej przedziwnej sytuacji, na którą prawie nikt nie był przygotowany. Dwa miesiące, w trakcie których padło już sporo biznesów. A z nimi sporo etatów. Inne firmy, chcąc uniknąć upadku – ograniczały zatrudnienie. W tym wszystkim są wciąż jednak biznesy, które szukają nowych pracowników. I obserwując swoje otoczenie mam wrażenie, że na dwie historie osób zwolnionych przypada jedna zatrudniona.

Sam się bardzo bałem o swoją przyszłość na samym początku tej całej sytuacji. Rok temu postanowiłem nie szukać pracy, a skupić się na rozwoju swojej działalności i po wielu przebojach na początku tego roku wyszedłem całkowicie na prostą, tylko po to, by po chwili świat się zawalił. Panikowałem, ale i chłonąłem – historie poprzednich recesji ekonomicznych, ich wpływu na rynek reklamy, którego jestem częścią… Teraz jestem nieco spokojniejszy. No i mam naprawdę dobry moment zawodowo. Ledwo wyrabiam się z pracą. Ale nie wszyscy mają tyle szczęścia (choć u mnie to nie tylko kwestia szczęścia, wiadomo) i trochę mi było z tym źle. Taki syndrom oszusta, który mi towarzyszy regularnie.

Przede wszystkim jednak – wciąż nie wiadomo co nastąpi w najbliższych miesiącach, ja też mogę oberwać i dopiero w momencie, kiedy uświadomiłem sobie, że za rok mogę sprzedawać kartofle i mieszkać znowu z rodzicami to ustały u mnie ataki paniki. No bo czy to taka zła opcja? Niby tak, ale… Wciąż będę żył. Priorytetem jest przeżyć tę pandemię. Co będzie dalej – poradzimy sobie.

Obserwując to, co dzieje się w ostatnich tygodniach odczuwałem coraz większą potrzebę. Potrzebę pomocy komuś spośród bliskich mi osób, które straciły źródło przychodów bądź wskutek pandemii ich przychody zostały ograniczone. Najchętniej to bym pomógł mogąc komuś dać pracę, ale na to jeszcze nie jestem gotowy. Kiedy zastanawiałem się jak mogę pomóc to przypomniało mi się, że kilkukrotnie mniej lub bardziej pomogłem już kilku znajomym w ostatnich latach. Pisząc choćby na LinkedIn, że mam do polecenia kogoś świetnego. Parę takich historii się uzbierało, a w związku z tym coraz częściej ludzie zgłaszali się do mnie po pomoc w znalezieniu pracy. A pracodawcy często pytali czy mam kogoś zaufanego. I raz na jakiś czas udawało mi się dwie strony w ten sposób połączyć. I najczęściej polecone przeze mnie osoby się sprawdzały, awansowały. Takie historie strasznie mnie cieszyły.

Wydaje mi się, że wynika to przede wszystkim z siły mojej rekomendacji, bo nie umiem polecić osoby, której bym nie znał dobrze – jako współpracownika lub człowieka. Przez dekadę kariery w mediach pracowałem z dziesiątkami osób, które ceniłem i którym jednocześnie ufałem. Nie byli to wszyscy ludzie, z którymi miałem zawodowo do czynienia. Jeśli kogoś polecam to wiem, że dobrze pracuje, bo widziałem to na własne oczy. Bo pracowaliśmy w jednej firmie, nad wspólnym projektem, jako klient, jako podwykonawca, w różnych konfiguracjach. 

Są też osoby, z którymi może i nie pracowałem zawodowo, ale które uważam za dobrych ludzi. I to tak poważnie, a nie powierzchownie. Mam w życiu ciekawy instynkt otaczania się dobrymi ludźmi. A głęboko wierzę, że dobrzy ludzie zawsze będą dobrymi pracownikami, nawet jeśli potrzebują drobnego podszkolenia w danej dziedzinie.

Ale przejdźmy do meritum. Chciałbym pomóc moim znajomym i bliskim w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią. To osoby, które straciły pracę lub ich pensje zostały mocno ograniczone, co zmusza ich z kolei do szukania nowej pracy. Poniżej znajdziesz listę wielu osób, którym chciałbym pomóc, wraz z ich stronami z portfolio, plikami CV do pobrania i paroma słowami ode mnie. Za większość z nich jestem w stanie poręczyć i podpisać się własną krwią (ale to niehigieniczne, więc chyba nie muszę?). Zgłosiło się do mnie paręnaście osób, które chciały wziąć udział w tej akcji, ale nie potrafiłbym za nich poręczyć – znajomi z festiwali techno, z którymi nie miałem do czynienia zawodowo nie bardzo mogli się tutaj znaleźć. Są tu naprawdę solidni zawodnicy.

Ja wiem, że nie mam kosmicznych zasięgów na tym blogu, ja wiem, że nie zawsze obserwują mnie najważniejsi pracodawcy, ale ktoś tam jednak może wpadnie na ten tekst. I jeśli w ten sposób uda się pomóc choć jednej z tych osób – będę wzruszony. Swoimi udostępnieniami na pewno możecie pomóc!

Ważne: nie wszystkie osoby mogę opisać z imienia i z nazwiska oraz umieścić ich CV, ponieważ często są to osoby, których obowiązujące umowy z obecnymi lub niedawnymi pracodawcami zakazują tego. Część osób opisuję anonimowo, a jeśli zainteresuje Cię wybrana osoba daj mi znać mailowo na maciek@troyann.pl 

Tytus Hołdys

Wspaniały człowiek, wspaniała dusza. Jeszcze zanim świat zszedł na wirusy rozglądał się za pracą: w mediach, public relations, reklamie. Pandemia i zamknięcie tymczasowe Miejsca Chwila sprawia, że poszukiwania trwają. Zdolna morda i dobry człowiek. Mieszka i szuka w Warszawie. Jego CV znajdziesz tu.

Czego szuka: reklama / PR / media

Gdzie: online / Warszawa

Wspaniały człowiek #1

Mój dobry przyjaciel mocno związany z branżą kulturalną (muzyka i kino), wspaniały, skromny człowiek, który chyba nawet nie wie na co go stać. A i świat marketingu już nieco liznął. Pracował w radio, pomagał świetnym dziennikarzom i zawsze robił coś po godzinach. Siedem lat doświadczenia w dziennikarstwie muzycznym, cztery lata w marketingu muzycznym. Może nie gra i nie śpiewa, ale wie o tym wszystko. Stosunkowo młody i chłonny wiedzy, więc można go jeszcze ukształtować na wiele sposobów. Po jego CV zgłoś się do mnie na maila.

Czego szuka: kultura / social media marketing

Gdzie: Warszawa

Krysia Kaleniewicz

Jedna z bardziej kreatywnych osób, jakie spotkałem na swojej drodze. Art Director w agencjach reklamowych, głowa prowadząca Technoranek ku świetlanej przyszłości. Nie tylko ładnie wymyśli, ale i zaprojektuje. No i lubi DIY, w których jest świetna. No i dobra dusza, no… Jej CV znajdziesz tutaj.

Czego szuka: zlecenia graficzne, wizualne, artystyczne i inne takie fajne. Albo ilustracje dziecięce. Dobrego etatu również nie odrzuci. :)

Gdzie: online / Warszawa

Kamil Bodziony

Pracowaliśmy razem ledwie parę miesięcy, ale już wtedy zapamiętałem go jako solidnego, świetnie zorganizowanego pracownika. Jako Senior Project Manager bądź Team Leader w marketingu czy mediach sprawdzi się doskonale. Jego CV znajdziesz tutaj.

Czego szuka: pracy :)

Gdzie: Warszawa

Marta Dziok-Kaczyńska

Jedna z najzdolniejszych polskich blogerek. Nie szuka może pracy (a na pewno nie w Polsce, bo mieszka w Londynie), ale umie pisać jak mało kto, więc zlecenia copywriterskie chętnie przyjmie. Sprawdź jej bloga i jej teksty.

Czego szuka: zleceń na pisanie tekstów

Gdzie: online

Tomek Kwiatek

Tomek od lat handluje elektroniką. A właściwie to handlował, dopóki nie zamknęli sklepów. No i jako sprzedawca mógł się pochwalić ładnymi wynikami. A poza tym, umie też rozwiązywać problemy software i hardware (pod ewentualną pracę w helpdesku) i posiada szeroką wiedzę o sprzętach i AGD i IT. Jego CV znajdziesz tutaj.

Czego szuka: pracy :)

Gdzie: Wrocław

Mateusz Straszewski

Typ ma już ponad 20 lat doświadczenia pracy w mediach. Poznałem go jako właściciela jednego z lepszych gustów muzycznych w Polsce, który swoją wiedzą na temat muzyki mnie onieśmiela. Wspiera muzyków jako ich menadżer. Doskonały redaktor fotograficzny, fotograf, redaktor i dziennikarz. W tych rolach pracował dla wielu wielkich tytułów, wydawnictw i marek. Jego CV znajdziesz tutaj.

Czego szuka: pracy :) w mediach, fotografii, reklamie, kulturze

Gdzie: Warszawa / online

Krzysztof Nowicki

Na iluż to branżowych imprezach się z nim widywałem to nie potrafię zliczyć. Wie gdzie być, wie co robić, wie z kim się znać. A patrząc na jego imponujące portfolio… Widać, że jest stworzony do rzeczy wielkich. Pracował dla wielkich firm. Rozwijał małe firmy. No kto by go nie chciał zatrudnić? Jego portfolio znajdziesz tutaj.

Czego szuka: dobrych projektów związanych z digitalem (marketingiem, produktami, startupami)

Gdzie: Warszawa

Magda Stępień

Magda umie dobrze pisać (bloguje od wielu lat), a i na influencer marketingu zna się całkiem dobrze i doradza różnym markom. Ale mogłaby doradzać kolejnym bez większego problemu. Jej CV znajdziesz tutaj.

Czego szuka: zleceń, ale jak się trafi fajna propozycja pracy w Warszawie to nie odmówi – influencer lub social media marketing

Gdzie: Warszawa

Wiktoria Skarżyńska

Może i poznaliśmy się ledwie niedawno przy organizacji Technoranków, ale jej zdolności kreatywne. Robi tatuaże (oczywiście nie teraz), dużo produktów DIY (biżuteria), a sam niedawno zaopatrzyłem się u niej w ładną torbę ekologiczną na zakupy. A jej CV znajdziesz tutaj.

Czego szuka: zleceń kreatywnych. I zaprasza do zakupu swoich produktów. :)

Gdzie: Warszawa i świat

Asia Bensari

Asia to doświadczona fotografka, która świetnie sprawdza się na relacjach z eventów (Technoranki wyglądające wspaniale na zdjęciach w ostatnich latach to jej zasługa). Ale w życiu robiła już wiele rzeczy. CV Asi znajdziesz tutaj.

Czego szuka: pracy :)

Gdzie: cały świat :)

Wspaniały człowiek #2

Ta osoba od ponad dekady zajmuje się mediami społecznościowymi i wie co robi. Po wielu latach spędzonych w różnych agencjach, pracując dla uznanych marek, od roku doradzała klientom na własną rękę. CV tej wspaniałej osoby podrzucę Ci jak się zgłosisz mailowo.

Czego szuka: zleceń związanych z social media, w tym Facebook Ads

Gdzie: Warszawa

Joanna Zembowicz

Z Asią ledwo zdążyłem chwilę popracować, ale ma spore doświadczenie w pracy z influencerami. CV Asi znajdziesz tutaj.

Czego szuka: pracy :)

Gdzie: Warszawa

Tak że drodzy pracodawcy, jeśli akurat potrzebujecie rąk do pracy to myślę, że możecie uwzględniać w rekrutacji powyższe osoby. Wiadomo, czasem moja rekomendacja to za mało i w trakcie rozmów okaże się, że nie dogadacie się. Jak to w rekrutacjach bywa. Ale może się okaże, że wzmocnicie swoje zasoby naprawdę istotnymi osobami i wasz biznes rozkwitnie. Życzę tego wszystkim, z całego serduszka.

Nie wykluczam, że grono to się wkrótce powiększy. Bo wciąż zgłaszają się do mnie osoby, które pracują właśnie nad swoim CV.

Wszystkie osoby oraz dane i pliki zostały mi udostępnione za zgodą właścicieli.

Autorem zdjęcia z nagłówka jest Chris Liverani

Partnerzy Troyanna