Facebook nie działa – co robić? Jak żyć?

Facebook

Wczoraj wieczorem Facebook padł wielu użytkownikom na niemal godzinę. W związku ze zbliżającą się datą 21 grudnia 2012 roku, na którą (podobno) Majowie przewidzieli koniec świata dla wielu było jasne: jeśli koniec świata ma nastąpić, tak się zacznie. Niestety zwolennicy tych teorii szybko musieli obejść się smakiem. A ja znalazłem sposoby by obejść awarie takie jak ta ostatnia.Gdy Facebook padnie, zwłaszcza gdy jest to globalna awaria, rodzi się niemały chaos. Od razu przeczesuję wtedy Twittera i Google+ w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie: jak żyć bez Facebooka? Czy tylko mnie nie działa? Wczoraj okazało się, że było to coś więcej niż mały problem.

Od początku dnia Facebook mi szalał: nie mogłem komentować, „lajkować” postów stron, użytkowników, sam dodawać postów. Czasem udawało się tego dokonać przez aplikację mobilną, ale to również w ciągu dnia działało sporadycznie. Gdy wieczorem okazało się, że Facebook umarł, początkowo sądziłem, że to implementacja nowych funkcjonalności, dlatego też serwis tak mocno zawodził przez cały dzień. Jednak przyczyna była o wiele bardziej banalna.

Jak podaje The Next Web przyczyną awarii była zmiana w infrastrukturze DNS (w skrócie: to taki system serwerów, który odpowiedni adres internetowy, np. Facebook.com, potrafi przekierować użytkownika w odpowiednie miejsce), która uniemożliwiała dostanie się wielu osób z całego świata na stronę Facebook.com. Co takie osoby mogły zrobić? Pisać na Twitterze „Tango Down”. Mnożyć teorie spiskowe („wykradają nasze dane!”). Psioczyć, iść spać, poczytać książkę, spotkać się ze znajomymi twarzą w twarz (owszem, wciąż tak można) lub…

Skorzystać z poddomen Facebooka, które są oficjalnie dostępne, lecz głównie dla developerów. :) Oto one: https://www.o.facebook.com/ (w tym przypadku musicie dodać wyjątek bezpieczeństwa w przeglądarce) oraz https://beta.facebook.com/. Te kanały są postawione na osobnych serwerach i działają niezależnie od głównej domeny serwisu, a co za tym idzie – jeśli wczorajsza awaria się powtórzy to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tych adresów.

Partnerzy Troyanna