Chat Facebooka na OS X

troy

O tym, że Facebook przeszkadza w pracy nie muszę was przekonywać. Mój niedawny eksperyment jedynie to potwierdził. Jednak tam prowadzimy większość naszej komunikacji, często także służbowej. Wylogować się? Ciężko. A co jeśli zintegrować systemowe wiadomości i chat Facebooka? Pędzę z wyjaśnieniami.

W Windows 8 sprawdza się to znakomicie – systemowa aplikacja do konwersacji w czasie rzeczywistym synchronizuje się z Facebookowym chatem, wystarczy w ustawieniach systemu dodać konto serwisu i już będzie działać. I to całkiem nieźle.

Ale od niemal pół roku Windows nie jest moją podstawową platformą, a jest nią OS X. Przez długi czas nie myślałem o alternatywie do Facebooka otwartego w przeglądarce. Ale wczoraj wątek ten poruszył Michał Górecki i zainteresowałem się tematem – fajnie byłoby odciąć się od powiadomień i korzystać jedynie z wiadomości. Z pomocą przyszedł Google i po chwili znalazłem poradnik jak sobie takie coś przygotować. Zagraniczny, zatem wypełnię lukę i przygotuję polski. ;)

Cały proces jest w sumie prosty. Otwierasz preferencje Wiadomości (dawniej iChat), wchodzisz w zakładkę Konta i klikasz plusik pod listą. Teraz musisz wybrać rodzaj konta – tutaj wybierz Jabber – oraz podać kilka danych. Przede wszystkim swój vanity url z Facebooka.

Maciej_Trojanowicz

Ale to nie wszystko, skopiowany vanity url wklejasz, a dalej dopisujesz: @chat.facebook.com . No i swoje hasło.

Konta

No i… Powinno działać. :)

Wiadomości

Schody zaczynają się jeśli korzystasz z weryfikacji logowania konta na Facebooku. Ja tak miałem. Przy każdym łączeniu z chatem, czyli choćby po uruchomieniu komputera, wybudzenia z uśpienia (czyli dość często…) należy łączyć się na nowo. Czyli: wpierw wpisać swoje hasło, a gdy Cię odbije to czekać na SMS z szybkim hasłem. Lub skorzystać z generatora kodów w aplikacji mobilnej. Cóż, właśnie te problemy nieco mnie zniechęciły do korzystania z Facebooka w Wiadomościach na Maku. Bo jednak bezpieczeństwo mojego konta cenię sobie bardziej niż wygodę korzystania z chatu Facebooka. W najbliższych dniach może poszukam lepszego rozwiązania. Jeśli znajdę – dam znać. :)

Partnerzy Troyanna