Update #12: ile zarabiają muzycy na streamingu?

No hej, szukasz czegoś do poczytania do kawy? Łap ode mnie masę ciekawych treści!

Dziś nie będzie długo. Pandemia trwa. Ignorancja trwa. Świat się wkrótce skończy. Nic nowego. Szkoda strzępić ryja, cytując pewnego polskiego wieszcza.

Zanim jednak wszyscy umrzemy zdążę chyba wreszcie wydać swój pierwszy produkt. Jestem już na ostatniej prostej i za tydzień chyba będę mógł się tym chwalić publicznie. Najpierw pochwalę się jednak osobom zapisanych na mój newsletter.

Na blogu

A napisałem sobie nawet coś ostatnio. O tym, że obecne lato to moje pierwsze wakacje od 2006 roku bez festiwali muzycznych. I niby smutno, ale nie aż tak bardzo.

Popkultura

Kina w Polsce wróciły już do funkcjonowania. Przed kilkoma dniami wróciło wreszcie Cinema City. Brakuje jednak wciąż nowych premierowych produkcji, które przyciągną ludzi do kin. I wiele wskazuje na to, że poczekamy na nie jeszcze dłużej. „Tenet” wycofano z kalendarza premier zamiast przekładać kolejny raz datę premiery. Podobnie postąpił Disney ze swoim filmem „Mulan„. W Hollywood przebąkuje się o pomyśle na dystrybucję filmów w sposób bezprecedensowy: najpierw poza Ameryką, a dopiero później w USA i Kanadzie. To jednak bardzo ryzykowne, bo jednak rynek północnej Ameryki to często ponad połowa zysków blockbusterów. Powoli rozkręca się rynek chiński, ale to nie uratuje sytuacji.

Na Ukrainie mieliśmy ciekawą, choć groźną sytuację – pewien mężczyzna wziął zakładników. Jego żądania wobec prezydenta były jasne – Wołodymyr Zeleński miał obejrzeć film dokumentalny z Joaquinem Phoenixem o przemyśle mięsnym. Żądania zostały spełnione, nikomu nic się nie stało.

Sporo dzieje się też w muzyce. Red Bull wycofuje się ze swoich projektów związanych z muzyką, co zapewne zabije kilka fajnych inicjatyw. Rozgorzewa dyskusja o zarobkach artystów z platform streamingowych, które są śmiesznie małe (artykuł tłumaczy też jak to wszystko działa, warto!). Pandemia odebrała wielu artystom zarobki, które generują dla nich występy na żywo, więc niewykluczone, że niebawem nastąpią jakieś roszady w tym biznesie.

Świat

SARS-COV2 to stosunkowo nowa choroba i nadal niewiele o niej wiemy, ciężko przewidzieć długofalowe jej skutki w organizmiem, ale wychodzą pierwsze ciekawe wnioski na temat jego wpływu na mózg. Spoiler alert: nie są to dobre wnioski.

Polska

Na coraz szersze wody wypływa chwalona przeze mnie nie raz w tej serii Alexandria Ocasio-Cortez, amerykańska gwiazda lewicy. I wzdychałem sobie niedawno na Twitterze, że fajnie było by mieć taką kobietę w Polsce. Kobiety nie ma, ale jest Franek Sterczewski, którego obserwuję od wyborczej kampanii parlamentarnej z poprzedniego roku. Oby więcej takich polityków w naszym kraju.

Kolejny dobry wywiad Sroczyńskiego daje nam ciekawe spojrzenie na krajobraz społeczno-polityczny Polski po ostatnich wyborach.

Biznes / technologie

Pamiętacie niedawne przejęcie przez hakerów kilkadziesiąt kont na Twitterze należących do najbardziej obserwowanych osób? Barack Obama, Bill Gates, Elon Musk padli ofiarą ataków. Jak do tego doszło? Już wiemy. Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Musimy być jeszcze bardziej ostrożni w internecie. Wszyscy.

Apple zaczyna się promować coraz mocniej jako obrońca prywatności w Internecie, a także oferuje coraz ciekawsze rozwiązania w tym zakresie. Kolejne mają przyjść na jesieni wraz z nowymi systemami operacyjnymi, a te… Mogą mocno zamieszać na rynku reklamowym, bo zablokują sens istnienia wielu narzędzi, które specjalizują się w personalizacji reklam.

Ucierpi na tym pewnie też Facebook, którego czarna passa trwa. Nie dość, że wiele marek w lipcu bojkotowało ich platformę reklamową, wycofując swoje budżety, to jeszcze niezależny audyt odnośnie dezinformacji i mowy nienawiści na platformie Zuckerberga mocno skrytykował firmę.

Sport

Wskutek ostatnich wydarzeń w USA drużyna futbolu amerykańskiego Washington Redskins zmienia swoją nazwę. Nie chcą być kojarzeni z rasizmem, a takie skojarzenia mogły się pojawiać w związku z tą nazwą.

YouTube

Po powrocie z urlopu zacząłem nadrabiać jutubowe zaległości.

Rozpływam się i na bieżąco śledzę podróż Marcina i Ani dookoła Polski, są już z tego dwa odcinki na ich kanale:

O tym jak i dlaczego działa zwolnione tempo w filmach:

Wiedzieliście, że w Holandii jest sztuczna zapora na kilkadziesiąt kilometrów, która ratuje niemal cały kraj przed zatonięciem?

U Dawida Myśliwca dużo ciekawostek o złocie. No, złoto!

I Łukasz Stelmach ciekawie podsumowuje dotychczasowe filmy MCU.

I tyle ode mnie na dziś. W przyszłym tygodniu postaram się przygotować parę… niespodzianek. :)

Partnerzy Troyanna