Dla wielu osób to była zapewne najdziwniejsza majówka od lat, ale dla mnie nie było to szczególnie dotkliwe. Większość tych trzech dni po prostu pracowałem.
Sam sobie ten reżim zresztą narzuciłem, bo wróciła mi energia do działania. Po niemal już dwóch miesiącach życia w ograniczeniach rodzi się w nas niestety coraz większa znieczulica. Luzowanie obostrzeń zostało chyba źle zrozumiane przez wielu Polaków: chętnie ignorowany jest nakaz zakrywania twarzy oraz dystansowania, bez skrupułów łamane są zakazy gromadzenia się. Spacerując po mieście parę razy w tygodniu jestem załamany postawą tak wielu osób. U mnie także rośnie znieczulica, lecz stosuję się do zasad bardzo pilnie. U mnie objawia się to w nieco inny sposób: nie śledzę już tak pilnie i bieżąco rozwoju sytuacji. Czytam coraz mniej opracowań na temat pandemii, sytuacji na świecie. Co nie znaczy, że całkowicie ignoruję problem i zalecenia rządowe. Zresztą, polskie władze mają w tej chwili jeden cel: przeprowadzić wybory. Przeczuwam ostre wzrosty zachorowań na koronawirusa w najbliższych tygodniach. Idealnie po wyborach.
Staram się jednak energię skierować w inne obszary życia niż narzekanie na rodaków. Postanowiłem skupić się na planowaniu swojej przyszłości zawodowej, rozwoju bloga i mojej firmy. Bardzo mi w tym pomogła konferencja Twórca: Next Level, na której byłem prelegentem, ale i prelekcji innych osób wysłuchałem z ogromną uwagą. Mam w głowie wielką wizję, ogrom pomysłów i rzeczy, które chcę zrealizować. I właśnie na planowaniu tego spędziłem większość czasu w majówkę. Majówkę, która dla wielu była dziwna, bo spędzona w mieście. Dla mnie to nic nowego akurat, lubię majówki w Warszawie, bo miasto mocno wówczas pustoszeje. W czasach pandemii różnica jest niemal nieodczuwalna.
Jakby co, to wciąż można wykupić dostęp do materiałów z konferencji Twórca: Next Level. I wciąż z kodem TROYANN możecie ten dostęp mieć 50 zł taniej. :)
Przejdźmy zatem do przeglądu najciekawszych treści ostatniego tygodnia.
Popkultura
Coraz więcej mówi się o wznowieniu działalności kin. Szef stowarzyszenia kin amerykańskich udzielił dobrego wywiadu dla Variety. Za tydzień kina planują otworzyć Czesi. Szybko na sytuację reaguje także Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej, która co roku rozdaje Oscary, a która zmienia część swoich zasad ubiegania się o statuetki. Dział produkcji telewizyjnej Warner Bros. coraz mocniej myśli o wznowieniu produkcji na swoich planach zdjęciowych.
Życie
Z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich powstała super strona, na której można zgłaszać mowę nienawiści. Ma ona pomóc sprawniej reagować na szkodliwe treści w sieci.
Świat
Przeczytałem długi, ale wyborny esej Poli Ignatowicz „Przebudzenie z chińskiego snu” z najnowszego Magazynu Pismo. Świetnie obrazuje coś dla wielu oczywistego – wzrost Chin do roli globalnego lidera. Jeśli chcecie go (oraz wiele innych fajnych treści) przeczytać to możecie śmiało kupić dostęp cyfrowy do nowego numeru. A biorąc dostęp na cały rok – z moim kodem kupicie go za 100 złotych zamiast 120. Chodź tutaj i wpisz kod: ddd41d1172
Nie ma za co. ;)
Amsterdam szykuje się, niezależnie od pandemii, do wdrożenia rewolucyjnego podejścia do rozwoju współczesnego miasta. Chcą być pączkiem. Kibicuję tej idei.
A poza tym to w wieściach ze świata wciąż dominuje COVID-19. W sobotę poświęciłem niemal godzinę na studiowanie chyba najlepszej strony wyjaśniającej zjawisko pandemii i walki z nią. Najlepszej jaka dotąd powstała. Przygotowana przez naukowców i specjalistów jest piękna, przejrzysta i zawiera masę modeli oraz symulatorów dotyczących zmiennych pandemii. Oczywiście, wciąż są to jedynie symulatory, ale w bardzo czytelny sposób pokazują z czym mamy do czynienia i DLACZEGO NOSZENIE MASEK JEST TAK WAŻNE. Bo wiele ludzi wciąż problem ignoruje, ciekawe czy zignorują dane dotyczące drastycznych wzrostów zgonów w skali całego Nowego Jorku oraz świata. W najnowszym wywiadzie dla Vox Bill Gates mówi dużo ciekawych rzeczy, choćby to jak reaguje na zarzuty miłośników teorii spiskowych twierdzących, że pandemia to jego zasługa.
Ze świetną inicjatywą wyszli znowu moi ulubieńcy z Outriders, którzy uruchomili projekt Radar. Zbierają tam najciekawsze rozwiązania z całego świata, które mają stanowić odpowiedź na problemy związane z pandemią.
Biznes
Ciekawymi spostrzeżeniami o influencerach podzielił się Krzysiek Gonciarz, w wielu miejscach się z nim zgadzam odnośnie marketingu z tymi osobami. Z drugiej strony, Rafał Myśliński zrobił fajne case study o kampanii marketingowej przeprowadzonej właśnie w trakcie pandemii. Moje obserwacje tego rynku są póki co całkiem optymistyczne na nadchodzące miesiące. Choć jeszcze wiele może się zmienić.
Poza tym, Google bierze się coraz mocniej za weryfikację reklamodawców. Wreszcie.
Na Blogu
W ostatnim tygodniu na blogu pojawiły się tylko dwa teksty. Pierwszy to recenzja drugiego, rozczulającego sezonu „After Life”. W kolejnym przygotowałem listę moich ukochanych wokalistek ze świata.
W ogóle coraz mocniej rozważam przerwę w blogowaniu. Mam sporo planów i pomysłów, które wymagają ode mnie sporo uwagi oraz czasu i na jakiś czas staną się kwestiami priorytetowymi. Natomiast nie zamierzam porzucać serii Update, która dopiero co się zaczęła!
Sport
Coraz bliżej powrotu sportu profesjonalnego. Jeszcze nie wiadomo czy plany przygotowywane przez odpowiednie organizacje wejdą w życie zgodnie z planem, ale wszyscy już wyczekują. W tym tygodniu zapoznałem się z kilkoma ciekawymi opracowaniami, jak choćby o wpływie pandemii na marketing sportowy i sport. Ciekawie może też wyglądać piłkarski rynek transferowy w najbliższych miesiącach. A swoim doświadczeniem z chorobą COVID-19 podzielił się Bartosz Bereszyński, reprezentant Polski. Z niepandemicznej beczki – dowiedziałem się o istnieniu piłkarza Barcelony, który został lepszym zawodnikiem futbolu amerykańskiego.
YouTube
W tym tygodniu spędziłem wiele godzin oglądając koncerty na YouTube. Coś, za czym specjalnie nie przepadałem wcześniej.
Zacząłem nadrabiać wywiady Karola Paciorka z kandydatami w wyborach prezydenckich, bo w ostatnim tygodniu pojawiły się aż dwa.
Znowu szeruję Marcina Nowaka, tym razem materiał bardziej ciekawostkowy, ale naprawdę fajnie patrzeć jak ktoś mądry tłumaczy mapy pogodowe.
Kilka kolejnych wartościowych filmów z kanału Vox. Nigdy chyba nie skończę ich tak promować. :)
Ciekawy krótkometrażowy film inspirowany twórczością choćby Stanleya Kubricka opublikował Maciek Dąbrowski.