Update #2: teorie spiskowe, powrót kina i Ekstraklasy

Większość tygodnia spędziłem i konsumowałem treści z myślą o przygotowaniu tego zestawienia. Sprawia mi to naprawdę sporą frajdę, bo wiem, że mam dla was naprawdę sporo ciekawych materiałów.

Który to już tydzień pandemii? Ktoś to jeszcze liczy? Tym tygodniu zaczęło się luzowanie obostrzeń, można już bez wyrzutów sumienia pójść na spacer (byłem trzy razy). Mam wrażenie, że wszyscy powoli się już oswajamy z obecną sytuacją, ze świadomością, że tak będzie wyglądać większość naszego życia przez najbliższy, zapewne, rok. Nawet po sobie widzę już pewne zmęczenie tematem pandemii. Od jej początku żyłem tematem, pochłaniając dziennie tony materiałów, relacji, opracowań, raportów… To było bardzo męczące emocjonalnie, ale uważałem, że trzeba te informacje śledzić, weryfikować.

Niestety, luzowanie obostrzeń oznacza także większą ignorancję. Kilka dni temu mój przyjaciel przyłapał na swoim osiedlu spore grupki młodzieży, bez masek, całujące się na powitanie. Zrobił zdjęcie, umieścił na osiedlowej grupie na Facebooku i… Został zwyzywany od konfidentów i innych niemiłych inwektyw. Po czym… Jedna z osób na zdjęciu poprosiła go o usunięcie zdjęcia w wiadomości prywatnej. :) Mądry Polak po szkodzie, dlatego zmądrzejemy dopiero jak u nas liczba zgonów i zachorowań będzie wciąż mocno rosnąć, a gospodarkę będziemy dalej zamykać. A inni nie zmądrzeją nigdy. Ciekawe jak będzie w przypadku dzieci z partii KORWiN, które rozmawiały sobie o czerpaniu przez kobiety przyjemności z gwałtów.

Przejdźmy jednak do przeglądu wieści z ostatniego tygodnia.

Susza

Jeden kataklizm wciąż trwa, a właśnie rozpoczyna się kolejny. Ten rok będzie dla nas oznaczał zmierzenie się z największą od lat suszą. Świetnie opowiada o tym Marcin Nowak na swoim geograficznym kanale na YouTube:

No i możemy każdy we własnym zakresie coś zrobić – oszczędzać wodę. Szkoda, że to stoi w całkowitej kontrze do… Zaleceń odnośnie zwalczania koronawirusa – częstego mycia rąk. Na co lepiej umrzeć: brak wody czy wirusa? (Tak, jest to hiperbola.)

Kultura w dobie pandemii

Po miesiącu trwania w lekkim letargu i (w wielu przypadkach, nie wszystkich) czekaniu z założonymi rękami ludzie kultury zaczynają szukać rozwiązań na obecny kryzys. Ludzie tak poszkodowani przez zakaz gromadzenia się na koncertach, w teatrach, imprezach, generalnie – wspólnego przeżywania sztuki (niezależnie od jej poziomu). Z inicjatywy organizatorów festiwalu Up To Date odbyła się dyskusja środowiska muzyki klubowej: najlepszych klubów i festiwali w Polsce. Całość można obejrzeć wciąż na Facebooku festiwalu. Podsumowałem to krótko na Facebooku:

https://www.facebook.com/TroyannPL/photos/a.242299365902377/1882832255182405/?type=3&theater

Także autorzy książek i rynek wydawniczy zaczynają szukać pomysłu. Jakby nie patrzeć – rząd nie zaproponował nic konstruktywnego dla artystów, ludzi kultury w swoich rozwiązaniach ratowania gospodarki. Pytanie czy w ogóle będzie chciał zaproponować cokolwiek ludziom, którzy najczęściej go krytykują. W Berlinie udało się znaleźć środki na wsparcie dla kultury.

Jednocześnie uważam, że kultura, wydarzenia, koncerty, festiwale, imprezy klubowe – nie wrócą do co najmniej początku 2021 roku. To zaś oznacza, że wszyscy ludzie, którzy funkcjonują na rynku kultury muszą znaleźć pomysł na siebie do tego czasu. Wsparcie od rządu jak najbardziej jest im potrzebne, ale nie można czekać z założonymi rękami. Coraz więcej marek wspiera muzyków, którzy robią dedykowane koncerty pod szyldem sponsora. Można produkować nowe treści. Można dywersyfikować biznes. Można, wystarczy chcieć, a nie czekać z założonymi rękami. Artyści, ludzie kultury przeważnie są uważani za osoby kreatywne. Nadchodzące miesiące pokażą kto tak naprawdę jest kreatywny, a kto tylko tak o sobie myślał.

Na blogu

Mam wrażenie, że moment, w którym pogodziłem się z faktem, że mój blog będzie musiał zmienić swoją formę na najbliższe miesiące lub dłużej, sprawił, że odkrywam w sobie blogera na nowo. Recenzje pisze się fajnie, ale to jednak trochę wtórna zabawa, odbierająca często radość z konsumowania filmów. Szukam więc nowych pomysłów na blogowe teksty i bardzo się tym jaram. W tym tygodniu przeprowadziłem wywiad z Kasią Ładzińską-Ordysiak z Best Film. O tym jak wygląda codzienna praca w firmie dystrybuującej filmy w Polsce i co zmieniła pandemia. Przygotowałem też kolejny tekst o moich ulubionych wokalach w muzyce. A na koniec zrecenzowałem piąty sezon serialu, który wdrapuje się powoli na podium moich ulubionych seriali w historii.

Popkultura

Oficjalnie przesunięto datę premiery „Batmana”, którego zagrać ma Robert Pattinson. Wydaje mi się, że to nie ostatnia zmiana tej daty, jak i wielu innych dat premier. Produkcje są wstrzymane, nikt nie wie jak jeszcze długo taki stan rzeczy potrwa. W pocie czoła pracują za to specjaliści od postprodukcji. Uwijają się w niecodziennych dla siebie okolicznościach, by przygotować do premier wszystkie produkcje, które zdążyły zamknąć etap pracy na planie zdjęciowym przed pandemią. Pracy mają na kilka miesięcy do przodu. A potem? Potem czeka ich kilka miesięcy bez projektów najprawdopodobniej. No, chyba, że filmowcy wrócą na plany zdjęciowe dużo szybciej.

W USA niektóre stany już się niecierpliwią i palą do powrotu do dawnej codzienności. W stanie Georgia chcą otworzyć dziś kina. U nas wciąż nie wiadomo kiedy to nastąpi, ale należy się liczyć z tym, że jeszcze parę miesięcy poczekamy. Warto więc wspierać w tym czasie kina.

Swoją premierę na Netflix miał drugi sezon świetnego „Afterlife”. Ricky Gervais, producent, twórca, scenarzysta, reżyser i aktor pierwszoplanowy tej serii w świetnym wywiadzie dla New York Times opowiada o swojej izolacji i obawach jak pandemia może zmienić odbiór jego dzieła. Za miesiąc w USA wystartuje nowa usługa HBO Max, która zapowiada się dość ciekawie. Z kolei Amazon Prime Video pokaże część filmów, które miały mieć premierę w trakcie odwołanego festiwalu SXSW.

Świat / biznes

Coraz więcej osób ma dość celebrytów i influencerów mówiących swoim fanom, że „jesteśmy w tym razem„. Bo choć jesteśmy, to jednak nie wszyscy odbywają kwarantannę w tak wspaniałych warunkach. W ogóle, ciekawie dzieje się w środowisku influencerów. Wielu musi zmieniać swoje podejście do tworzenia treści. Sponsorzy się wycofują ze wspierania tych mniej wartościowych (obecnie), ciekawe czy kiedyś wrócą. Ja mam nadzieję, że nadchodzi moment oczyszczenia środowiska z twórców szkodliwych, bezwartościowych i naciągających swoich klientów na pieniądze. Ale to też trochę moje myślenie życzeniowe.

W Magazynie Pismo przeczytałem dobry reportaż z Doliny Krzemowej, która stała się bańką w bańce rzeczywistości. Ciekawe czy pandemia i w tym miejscu coś pozmienia. Bo technologia stworzyła tam niesamowicie dziwne miejsce.

Pandemia przyspiesza chyba jeszcze jeden proces, którego można było się spodziewać w najbliższych latach – dostępność mięsa. Ta jest mocno ograniczona, rosną więc ceny bardzo drastycznie. Podejrzewałem, że w perspektywie kilku lat jedzenie mięsa stanie się hobby dostępnym dla wybranych (czytaj – najbogatszych), ale nie sądziłem, że tak prędko. Sam kocham mięsko, więc mi ten trend trochę nie w smak (pun intended), ale mając świadomość jak hodowla mięsa niszczy naszą planetę wiem, że to nieuniknione, by mięso spożywać coraz rzadziej.

Sport

Za miesiąc do Polski przybędzie kolejna zaraza – Ekstraklasa. Rząd zaakceptował plan wznowienia rozgrywek. Ciekaw jestem czy faktycznie do tego dojdzie, bowiem jeśli odbędą się wybory prezydenckie, a część obywateli nadal będzie ignorować obostrzenia to może się okazać, że za miesiąc wcale tak bezpiecznie i kolorowo nie będzie. I choć wielu z nas tęskni za futbole i zapłaci spore pieniądze, by zobaczyć choćby mecz Termaliki Bruk-Bet Niecieczy z Lukullusem Świt Nowy Dwór Mazowiecki, to mam wrażenie, że to nieco przedwczesna decyzja.

Ciekawe pomysły na udział kibiców w wydarzeniach sportowych ma pewien duński klub.

YouTube

Na YouTube zadebiutowała niedawno Magdalena Komsta, polska specjalistka od snu, warto śledzić.

Outriders odpala zaś lada moment kolejny fajny projekt.

Skazany na film przygotował fenomenalną historię filmu powstałego w procesie mariażu radzieckich filmowców z kubańską rewolucją.

Dawid Myśliwiec się wkurzył. Na ludzi, którzy pierdolą głupoty. Mądra treść, która pozwala krytycznie spojrzeć na osoby szerzące teorie spiskowe.

A Vonsky zrobił świetny przegląd teorii spiskowych, w które warto wierzyć. Polecam obejrzeć do końca.

Kasia Gandor wyjaśniła mi czemu tak kocham kawę.

Życie

W tym tygodniu zmarł mój kolega. Strasznie dziwne uczucie dowiedzieć się tak nagle. Pan Rysownik, Marek Pawelczyk, był powszechnie lubianym, miłym gościem. Zmarł w efekcie zakrztuszenia się w trakcie ataku epilepsji. Nie ignorujcie tej choroby.

I to w sumie tyle o życiu. Siadam do pracy, w międzyczasie przez cały tydzień będę zbierać i chłonąć kolejne ciekawe informacje, które dla was opracuję na potrzeby kolejnego Update.

Uważajcie na siebie!

Partnerzy Troyanna