Update #4: prostytucja w dobie pandemii, Tom Cruise w kosmosie

Pandemia trwa, wyborów nie było, a życie powoli wraca do normy.

Chyba jednak nieco przedwcześnie, a widząc co się dzieje na ulicach odczuwam coraz większy niepokój. O ile w wielu krajach, które pandemia dotknęła najmocniej (jak Włochy czy Hiszpania) liczby idą z każdym dniem w dół, tak u nas… Od kilku tygodni utrzymuje się zbliżony poziom nowych przypadków. Bardzo to niepokojące, ale chyba większość osób już uznała, że jest okej. A wystarczy spojrzeć na inne kraje choćby w świetnej porównywarce krajów od Financial Times.

Dzisiejszy przegląd będzie ponownie stał pod znakiem wielu ciekawych informacji o wpływie pandemii na różne dziedziny życia, ale nie tylko. Ja osobiście dalej się izoluję, pracuję nad fajnymi rzeczami i niebawem chyba będę mógł się już pochwalić efektem tych prac. Na pewno chciałbym się pochwalić akcją, którą zainicjowałem w minionym tygodniu, a więc próbą pomocy znalezienia nowej pracy dla kilkunastu osób. Z tego co wiem, pierwsze rozmowy już trwają i może uda się kilku osobom pomóc. :)

Popkultura

W Magazynie Pismo ukazał się świetny esej Jakuba Majmurka o różnicach klasowych w filmowych dziełach. To też dobry moment, by przypomnieć, że z kodem TROYANN roczny dostęp online z moim kodem kupicie za 100 złotych zamiast 120. Chodź tutaj i wpisz kod: ddd41d1172.

Ricky Gervais ogłosił, że powstanie kolejny sezon jego serialu „After Life”. Bardzo miło, bo pierwsze dwa były przyjemne (recenzja drugiego tutaj), choć mam nadzieję na nieco świeżości w kolejnym. Świeżości nie powinno zabraknąć w kolejnym filmie Star Wars, którego reżyserię powierzono Taice Waititi. Jestem bardzo ciekaw, choć również pełen obaw. Hitler walczący z Vaderem? Ale by było! Tom Cruise z kolei zapowiedział, że jeden z jego kolejnych projektów powstanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Idealne miejsce na izolację, nieprawdaż?

O domniemanej przez wielu „rewolucji VOD” w dobie pandemii sensownie jak zawsze opowiedział Łukasz Stelmach.

Tymczasem wydaje się, że nie tylko ja czekam na premierę nowego filmu Nolana. „Tenet” od samego początku zapowiada się dla mnie znakomicie, a teraz całe niemal środowisko filmowe upatruje w tym dziele symbolicznego powrotu do kina. Studio, reżyser oraz właściciele kin mocno liczą, że w większości krajów kina będą funkcjonować już wkrótce. I, że to „Tenet” sprawi, że ludzie chętnie do nich wrócą w połowie lipca. Na dniach podobno zapadnie decyzja czy obecny termin premiery zostanie utrzymany.

Niedawno Polskę obiegła fala sentymentalizmu wobec pisma CD-Action, które niebawem pewnie upadnie na zawsze. Serwis Polygamia próbował dowiedzieć się więcej na ten temat i wnioski są dość smutne. Za miesiąc do kiosków trafi pewnie ostatni numer. Kupię na pamiątkę.

Organizatorzy festiwalu Up To Date przeprowadzili kolejną debatę w ludźmi kultury w trakcie pandemii. Tym razem uczestnikami rozmowy byli artyści: jak sobie radzą, czy mają za co żyć, na jakie rozwiązania są otwarci w obecnej rzeczywistości? Podejście wielu osób naprawdę mi się podoba. Całość możecie nadrobić tutaj.

A w tym miesiącu na streaming wjedzie nowe dzieło twórców „The Office” i ja się jaram.

Życie

Kolejny z serii świetnych wywiadów Sroczyńskiego dla Gazety.pl ukazał się parę dni temu. Tym razem ekonomista Paweł Bukowski zapowiada jak może wyglądać nasz świat w najbliższych miesiącach. Brzmi to całkiem realnie, a część postulatów brzmi bardzo obiecująco (progresja podatkowa). Oby się ziściło.

Świat

Ciekawe badania o wpływie palenia papierosów na organizm w dobie koronawirusa opublikowano we Francji. Choć raczej nie daję temu wiary za mocno.

Biznes

Dziwne rzeczy się dzieją wśród amerykańskich influencerów. Rozdają hajs ludziom. Niby ok, ale jednak przydałaby się lepsza kontrola platform nad tym procederem. Poza tym oni chyba wciąż wierzą, że hajs będzie dalej na nich spływał jak dawniej. Oby potem nie prosili o zwrot rozdanych pieniędzy. Pandemia rozprawia się także mocno z mitem „gospodarki współdzielonej”. AirBnb, Uber i inne tego typu firmy borykają się z ostrymi problemami.

Problemy nie ominęły także branży… Pracy seksualnej. Czy jak by to przetłumaczyć „sex work”. W każdym razie prostytucji. Świetny reportaż Vox na temat jednego z takich przybytków. Problemy z pracą dotknęły już niemal jedną piątą Amerykanów. Ta wielbiona przez cały świat „wolna amerykanka” okazuje się być niezłym mitem w obliczy globalnych problemów. Dobrze opisuje to film na kanale Vox.

Na Blogu

Poza wspomnianą już akcją nie opublikowałem za wiele, bo recenzję ostatniego w historii sezonu serialu „Homeland”. Ależ to było wybitne dzieło. Dla mnie to top5 seriali życia.

Sport

Poza tym, że już w najbliższy weekend wraca Bundesliga i pierwszy raz w życiu będę się szczerze jarał tą ligą to nie działo się za wiele. Jak to w świecie bez sportu. Ale szczerze mówiąc, to ja bym się teraz jarał nawet ligą czarnogórską. Do treningów wrócili zawodnicy z ligi hiszpańskiej, na wszystkich zawodnikach pierwszej i drugiej ligi wykonano testy na COVID-19 i wyszło ledwie 6 wyników pozytywnych. Powrót ligi planowany na drugą połowę czerwca. Osobą, która łączy La Liga i Bundesligę jest Thiago Alcantara, jeden z moich ukochanych zawodników. Kiedyś, jak jeszcze miałem dużo czasu na głupoty, potrafiłem oglądać mecze drużyn młodzieżowych i rezerwowych FC Barcelony, by móc go podziwiać. A o tym jak bardzo jest niedoceniany napisał nowonce.sport.

YouTube

Marques Brownlee świetnie wyjaśnił dlaczego te kółka od Apple tyle kosztują. Nie są warte swojej ceny, ale są potrzebne Apple.

A skoro już o Apple… To wyszedł następca mojego MacBooka. Jak dobrze, że te komputery są długowieczne i nie muszę obecnie kupować nowego.

Swój proces kreatywny pracy przy serialach zdradził Damon Lindelof, jeden z twórców „Lost” oraz twórca „Watchmen”.

Nie zawodzi Kasia Gandor tłumacząca leczenia chorych na COVID-19 osoczem ozdrowieńców.

W środę poszedłem na spacer. Był to długi spacer, bo słuchałem rozmowy Karola Paciorka z Dawidem Myśliwcem. A ta trwa aż 4 godziny. I jest naprawdę fajna.

A skoro już o Dawidzie mowa, na jego kanale materiał o procesach w mózgu, które dzieją się w trakcie izolacji.

W tym tygodniu już nieco mniej koncertów słuchałem, ale jak się już pojawił taki, na którym byłem 9 lat temu w Barcelonie to nie mogłem sobie odmówić.

Znowu Vox, znowu Harris, ale nadrobiłem jego film o tym jak Brytyjczycy wyznaczali granicę Indii z Pakistanem i do jakich problemów to doprowadziło. Niesamowita historia.

A skoro już o wyznaczaniu granic… To ta pomiędzy USA i Kanadą też powstała ciekawie. I też zrodziła parę problemów.

Tyle na dziś ode mnie, dziękuję za uwagę. Jeśli traficie na coś ciekawego w najbliższych dniach to dawajcie znać w komentarzu, na Facebooku lub Instagramie!

Partnerzy Troyanna