Majówka, nie majówka – zawsze warto mieć coś do poczytania pod ręką. I mimo, że ja się FOMO już w zasadzie pozbyłem, to Mój Fejs musi się pojawić. A dzisiejszym gościem jest Dawid Pacha.
Któż to? Dawid robi wiele, i co ważne, robi to dobrze. Począwszy od bycia współwłaścicielem New Agency, poprzez prowadzenie platformy z aplikacjami konkursowymi na Facebooka – SocialDesk, dalej współtworząc legendarne już Czwartki Social Media aż po nagrywanie podcastów Webskie Chłopaki. O tych ostatnich zresztą niebawem będzie nieco więcej.
W branży technologiczno-socialowej jest zatem dość długo, ale na Facebooku wcale nie spędza całych dni. Trochę czasu spędza w Szkole Głównej Handlowej, gdzie swą wiedzę przekazuje młodym adeptom marketingu społecznościowego. Do tego jest niezłym kierowcą i kolekcjonerem winyli. Zaprosiłem go do cyklu z jednego powodu: jak na człowieka siedzącego w branży socialowej nie spędza na Facebooku za wiele czasu. A przynajmniej nie odpisuje od razu na wiadomości. Zresztą, niech sam się wypowie.
1. Jak dużo czasu spędzasz na Facebooku?
Jestem w zasadzie podpięty do tego serwisu za sprawą telefonu komórkowego i wszelkich notyfikacji przez 24 godziny na dobę, ale bardzo się staram, żeby moja prokrastynacja na fejsie nie zajmowała mi więcej niż godzinę dziennie.
2. Na jakich urządzeniach z niego korzystasz?
Laptop, telefon komórkowy, tablet.
3. Co przede wszystkim robisz na Facebooku?
Przeglądam feeda i biorę udział w publicznych dyskusjach.
4. Od kiedy masz na nim konto?
Mój Timeline wskazuje na 27 lutego 2007 roku, ale pierwszy profil w tym serwisie (w wersji angielskiej pisane przez David) miałem jeszcze w 2006 roku.
5. Świat bez Facebooka byłby…
Większy. Podobnie jak Twitter, Facebook sprawia, że świat staje się mniejszy, bardziej połączony i zglobalizowany. Na wyciągnięcie ręki możemy uczestniczyć w wielu globalnych dyskusjach na przeróżne tematy z ludźmi, z którymi nigdy w normalnych warunkach nie mielibyśmy okazję polemizować.
Facebook pozwala również utrzymywać relację z ogromną liczbą ludzi. Wydaje mi się, że w przypadku wielu hard userów pozwala wręcz złamać ograniczenie naszej percepcji i przebić liczbę Dunbara.
Świat bez Facebooka byłby bardziej prawdziwy. Na Facebooku bardzo sprawdza się mądrość, która płynie od Marshalla Macluhana, że środek przekazu jest przekazem. Charakter Facebooka wpływa na nas i w efekcie na to jakiego rodzaju treści przekazujemy sobie w domenie publicznej. W skrócie, niektórym odbija i zachowują się na Facebooku zupełnie inaczej, niż pozwoliliby sobie na to w rzeczywistości.
Warto pamiętać więc, że Timeline na Facebooku to tylko krzywe odbicie życia. Jesteśmy odbiorcami bardziej lub mniej umiejętnie kreowanego wizerunku naszych znajomych.
6. Za co go lubisz?
Lubię Facebooka za innowacyjny model biznesowy, który na tak dużą skalę zaangażował ogromne środowisko developerów i to raz na zawsze zmieniło internet. Dzięki polityce otwartości Facebookowi udało się osiągnąć bardzo wiele. Strona WWW Facebooka została wzbogacona o setki tysięcy ciekawych aplikacji, a tysiące internetowych serwisów i aplikacji zyskały dostęp do fantastycznej, bogatej infrastruktury Facebooka poprzez jego API. Lubię używać Facebook Connecta, lubię z łatwością odnajdywać swoich znajomych na nowych serwisach quasi społecznościowych.
7. Co Cię w nim wkurza?
Brak hashtagów sprawia, że Facebook nie jest w stanie zastąpić Twittera. Ograniczamy się do dyskusji z towarzystwem, z którym jesteśmy połączeni. Z tego powodu Facebook to dla jego użytkowników serwis z ludźmi, z którymi chodził do szkoły, a nie z którymi chcieliby chodzić do szkoły, jak w przypadku Twittera.
8. Boisz się o swoją prywatność?
Staram się postępować zgodnie z zasadą, że cokolwiek co napiszę w internecie (również w wiadomościach prywatnych) nie zaboli mnie, gdy zostanie opublikowane na pierwszej stronie New York Times’a. Jestem świadomy tego co udostępniam. Oczywiście moją prywatność mogą naruszać osoby trzecie, które poprzez tagowanie statusów, czy zdjęć decydują za mnie o tym co pojawia się na Facebooku. Mam jednak dużo zaufania do ludzi, z którymi się spotykam i niezwykle rzadko boję się o swoją prywatność w sieci.
9. Z jakich sieci społecznościowych poza Facebookiem korzystasz?
Twitter, Quora, Instagram, GetGlue/GoMiso, GoodReads/Shelfari, LinkedIn, Goldenline, RunKeeper, Spotify.
10. Gdybym był Zuckerbergiem to…
Spróbowałbym zmienić model zarabiania Facebooka. Wpływy ze sprzedaży reklam zajmują zbyt duży kawałek tortu w przychodach serwisu. Co z marzeniami o wirtualnej walucie? Facebook mógłby być również nowym pośrednikiem na wielu rynkach ecommerce’owych.
Po osobie, która żyje tym, co robi Facebook spodziewałbym się kompletnie innych odpowiedzi. Dawid po raz kolejny ujął mnie swym mądrym i racjonalnym podejściem do życia. To była jedna z ciekawszych części całego tego cyklu. A teraz wracajcie do majówkowego, polaczkowego grillowania. Ja podbiłem wczoraj Prusy (nie było lekko), a dziś czas na Austro-Węgry (wreszcie jest odrobina czasu na granie!). Niech moc będzie z wami!