Mój Fejs (Reaktywacja!) – Michał Blak

blak

Minęło trochę czasu od poprzedniej części cyklu Mój Fejs, ale wiecie: Open’ery, Tweetupy i inne okoliczności w połączeniu z moją wizją lekkich zmian sprawiły, że ta przerwa była potrzebna. Ale już dziś przed wami zupełnie nowa odsłona cyklu, a jego gościem jest Michał Blak z ClickApps.

Są zmiany, wreszcie. Zwłaszcza niedawna krytyka Artura Jabłońskiego (ta pojawiała się wcześniej, choć nie publicznie) zmobilizowała mnie do zmian. Co się zmienia? Mamy 5 zupełnie nowych pytań, co oznacza, iż 5 innych zostało wyrzuconych lub wchłoniętych przez pozostałe. Starałem się zastąpić te nudniejsze jakimiś bardziej kreatywnymi. Nowe pytania dają moim gościom większe pole do popisu, a jest i wątek trololo, co mnie bardzo cieszy.

Czas na Michała, który w Krakowie tworzy biznes w postaci click apps (a jest jeszcze click community i parę innych), czyli firmę tworzącą aplikacje pod Facebooka. Jedne z lepszych w tej dziedzinie. Znany jest także z tego, że wygląda jak typowy hipster, nie zaś jak szef firmy. Ciekawe czy miał firmę zanim to było modne? Niemniej jednak, zapraszam was na reaktywację Mojego Fejsa, smacznego!

1. Jak dużo czasu spędzasz na Facebooku i co tam porabiasz?

Kiedyś, na samym początku była taka aplikacja do odgadywania kim jesteś. Odpowiadało się na pytania i można było zobaczyć kto ze znajomych ma tak samo jak ty. Wtedy to było moim głównym zajęciem. Potem Facebook oddał aplikacje w ręce developerów i trzeba było się zając tworzeniem rozrywkowo – leadowego contentu dla dużych i małych biznesów. Teraz siedzę na Facebooku na kilkunastu fake’owych kontach pod różnym przeglądarkami i sprawdzam czy wszystko działa, bo, jak wiadomo, „u mnie działa”.

2. Co myślisz o reklamach na Facebooku?

Niedawno zrobiono sondę w USA. 60% Amerykanów nie widzi reklam na Facebooku, a 90% nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie: na czym Facebook zarabia. Marzę o takiej sytuacji w Polsce, bo z moich wyliczeń wynika, że wtedy będę miał CTRy pozwalające przeskalować mój biznes o tych kilka zer. A tak bardziej do rzeczy, cały pomysł na click appsa powstał na skutek tworzenia rozwiązań dedykowanych. Jednym klientom to się opłacało, ale ci, którzy przeznaczali 100% budżetu na technologię osiągali koszt 100zł za rekrutację jednego użytkownika. Stwierdziłem wtedy, że tak daleko nie zajdę. Teraz wszystkim, którzy chcą kupić ode mnie aplikację mówię, że koszt technologii nie powinien przekraczać 10% budżetu na reklamę. Minusem FB Ads jest ich skuteczność w grupie docelowej powyżej 40 roku życia. Dojrzałe społeczeństwo, podobnie jak amerykanie nie widzi reklam

3. 5 lat temu marnowałem czas na…

Robienie ostatnich projektów artystycznych. W 2007 roku budowałem Meczet w Krakowie, a rok wcześniej pokazywałem reklamy krakowskich hoteli sieci Likus, oprawione w złote ramy w galeriach na północ od cieśniny La Manche. Więcej o tym można dowiedzieć się wpisując Rahim Blak w wyszukiwarce na YouTube.

4. Czy za 5 lat nadal będziesz z niego korzystać?

Wyobrażam sobie, że za 5 lat Facebook będzie bardziej Internetem i bardzo przydatną wyszukiwarką niż portalem społecznościowym. Zawsze wydawało mi się, że to przeglądarka, ze względu na potencjał informacji którymi dzielą się użytkownicy, a które zbiera Facebook, będzie jego najmocniejszą stroną. To się trochę urzeczywistnia od czasu Graph Search. Google ma ten problem, że nie bardzo może oficjalnie mówić jak dużo o nas wie. Facebook na tym bazuje i stworzył taki klimat, w którym użytkownicy nie oburzają się aż tak bardzo, kiedy dochodzi do dzielenia się informacjami o nich. Dostępność informacji zależna od stopnia związania z osobami daje nam komfort dzielenia się prawie wszystkim.

5. Świat bez Facebooka były…

Mniejszy.

6. Za co go lubisz, a co Cię w nim wkurza?

Trochę mnie momentami irytuje poziom dyskusji, który jednak ze względu na połączenia ze znajomymi jest najwyższy w Internecie. Mogli by sobie darować support zamiast mydlić nam oczy. Bardzo mi się podoba to w jaki sposób organizuja imprezy typu World Hack.

7. Czy Facebook był częścią, tłem jakiegoś ważnego wydarzenia w Twym życiu?

Wakacje bez Facebooka to byłby jakiś koszmar! Nic tak nie daje satysfakcji jak wrzucanie zdjęć kiedy wiesz, że znajomi właśnie siedzą w biurze bez klimy. Niestety od ponad roku robię Startup i to trochę przeszkadza w takim rodzaju rozrywki.

8. Gdzie marnujesz czas poza Fejsem?

Staram się codziennie biegać z psem oraz palić ognisko z dziewczyną w lesie. I w tym momencie sobie uświadomiłem, że oni też mają Fejsa!

9. Co najczęściej lajkujesz?

Czytam wszystkie posty konkurencji i lajkuję własne. Ostatnio nie mogę się powstrzymać od lajkowania każdego postu Dodawania stron do Google Maps, Pana Jacka Żaka, który będzie gościem najbliższy warsztatów click apps.

10. Gdybym był Zuckerbergiem to…

I to jest pierwsze trudne pytanie. Ten człowiek stworzył podbranżę, która nagle dała pracę ogromnej ilości ludzi w domach produkcyjnych i agencjach. Ekosystem i narzędzia developerskie są fenomenalne. Większość osób czytających ten wywiad pewnie zarabia właśnie dlatego, że To Wina Zuckerberga. :) Uważałbym jednak na kierunek, w którym rozwija się Edge Rank. Facebook to nadal relatywnie tanie i efektywne narzędzie marketingowe (głównie wizerunek i przekierowanie na sprzedaż, która odbywa się już poza Facebookiem). I to jest jego największa wartość dla marketerów. Jeśli jednak coraz słabsza docieralność organiczna będzie stałą tendencją, to może się okazać mniej atrakcyjny. Przy takiej tendencji stawki reklam będą musiały dalej windować i zrobi się z tego niebezpieczne, błędne koło. Może po Graph Search powinna przyjść kolej na rewolucyjne nośniki reklamowe, które będą miały mniejszy, ale bardziej precyzyjny i docelowy zasięg. FB Ads to nadal display po zdefiniowanym wcześniej, zimnym, targecie. Coś kiedyś polubiłem, nie koniecznie dalej mnie to interesuje, a reklamę widzę. Na Facebooku brakuje reklam wykozystującyh monitoring. Wyobraźmy sobie, że polubimy coś, wykonamy określoną czynność, zadajemy publicznie pytanie i reklama jest na nie odpowiedzią w czasie rzeczywistym.

11. (Trololo) Czy wiesz, gdzie znajduje się przycisk „wyloguj”?

Kiedyś musiałem na moment wyskoczyć z biura, żeby wpuścić do domu Pana od naprawiania Internetów. Jak wróciłem, zastałem karnego kutasa, prezent od Olka Szulca, który akurat wpadł na piwo. Wtedy poznałem tą bardzo przydatną funkcję. :)

No i koniec. Co myślicie o nowych pytaniach? Tak jak ja uważacie, że jest już nieco lepiej? Czekam na wasze opinie, także te krytyczne. A teraz: udanego weekendu! Ja idę konferować, poznawać różne Tkaczyki, Hatalskie czy Zombie Samuraje. :o

Previously on Troyann’s Mój Fejs:

Partnerzy Troyanna